Trudno jest zmienić myślenie. O wiele łatwiej może być jednak z Twoim otoczeniem. Gdy to zrobisz, nawyki mogą zmienić się same. Przygotowałem dla Ciebie 18 porad, które poprawią Twój styl i sylwetkę, a co najlepsze, nie będzie Cię to kosztowało ani odrobiny wysiłku.
Dlaczego środowisko jest takie ważne?
Ludzie zakładają, że dokonują racjonalnych wyborów. Okazuje się jednak, że większość naszych decyzji jest podejmowana automatycznie w oparciu o schematy czy skróty myślowe. Mózg nie ma czasu na powolną analizę, szybko przetwarza kilka informacji i dokonuje wyboru.
To właśnie dlatego wiedza na temat kalorii czy poszczególnych makroskładników przestaje mieć większe znaczenie, kiedy musimy zjeść pospieszne śniadanie czy kolację po bardzo męczącym dniu w pracy…
Wtedy podążamy za wzorcami, prostymi wskazówkami, które pojawiają się poza naszą świadomością. To oznacza, że nasze otoczenie w tym procesie ma bardzo duże znaczenie i kształtuje nasze decyzje i to w dużo większym stopniu, niż nam się wydaje.
Podam Ci prosty przykład. Większość z nas zje wszystko, co zostanie podane, niezależnie od tego, jak duża jest to porcja jedzenia. Gdy otrzymamy małą paczkę chipsów, to ją zjemy, gdy będzie większa, tak samo. Prawdopodobnie zjedlibyśmy też cały kontener chipsów.
Jak zmienić swoje otoczenie?
To dlatego przy podejmowaniu zmiany, najłatwiejsze, co możesz zrobić, to zmiana swojego otoczenia. Gdy w niewielkim stopniu przeorganizujesz przestrzeń, która jest wokół Ciebie, możesz dokonać wielkich zmian, nawet o nich nie myśląc.
- Korzystanie z usług cateringu dietetycznego – co może być prostszego niż to, że ktoś ugotuje za Ciebie posiłek i dostarczy pod drzwi? Jeśli możesz sobie na to pozwolić, może warto rozważyć tę opcję.
- Trzymaj przekąski z dala od domu – spraw, by lenistwo pracowało na Twoją korzyść. Gdy będziesz musiał iść po słodycze, to będzie o wiele trudniej udać się na wyprawę do sklepu niż do kuchni.
- Planuj posiłki – podejmij z wyprzedzeniem decyzję o tym, co będziesz jeść. Wtedy o wiele łatwiej będzie Ci uniknąć sytuacji, w której nie wiesz, co masz danego dnia zjeść.
- Przechowuj w lodówce pokrojone warzywa – połóż je w widocznym miejscu, dzięki czemu będziesz mógł po nie sięgać przy wielu nadarzających okazjach.
- Nie chodź na zakupy, gdy jesteś głodny – w przeciwnym razie zrobisz o wiele większe zakupy i pewnie do Twojego koszyka trafią produkty, których w stanie sytości byś nie kupił.
- Ugotuj wcześniej źródła węglowodanów – to bywa czasochłonne, ale jeśli poświęcisz na to czas na przykład w niedzielę, będziesz miał pod ręką znaczną część posiłku na kolejne dni.
- Przechowuj w lodówce składniki na koktajl – mrożone owoce i źródło białka to świetna podstawa do zrobienia koktajlu, wystarczy wrzucić wszystko do blendera i zmiksować.
- Zadbaj o swoją kuchnię – postaraj się, aby była czysta, wtedy przyjemniej spędza się w niej czas.
- Załóż obuwie sportowe – jeśli będziesz miał je często na nogach, być może nabierzesz większej ochoty na podjęcie aktywności fizycznej.
- Miej na widoku sprzęt do ćwiczeń – gdy w widocznym miejscu w domu posiadasz takie rzeczy jak kettle, gumy oporowe czy hantle, szansa na to, że z nich skorzystasz, będzie większa.
- Weź w podróż mobilną siłownię – możesz zarezerwować nocleg w hotelu, gdzie jest siłownia albo wrzucić do walizki gumy oporowe czy skakankę.
- Zamień samochód na swoją szatnię – jeśli dużo podróżujesz samochodem, umieść w nim strój do ćwiczeń, zdrowe przekąski lub zestaw do przygotowania shake’a.
- Zaplanuj swoje treningi – jeśli skrupulatnie planujesz swoje ważne spotkania, nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak samo zrobić z treningami.
- Przenieś spotkanie towarzyskie do parku – przecież nie zawsze musicie spotykać się w barze czy restauracji. Zorganizowanie randki w postaci rzucania frisbee czy wizyty na ściance wspinaczkowej to też super zabawa.
- Nie nadużywaj samochodu – jeśli z partnerką musisz się dzielić swoim samochodem, to szansa na to, że będziesz musiał częściej radzić sobie bez auta i więcej chodzić lub jeździć na rowerze, znacznie wzrasta.
- Spaceruj w pracy – podczas burzy mózgów czy rozmowy telefonicznej przecież nie musisz siedzieć w miejscu, a na pewno zaowocuje to tym, że będziesz mniej obolały po pracy.
- Rób przerwy w pracy – na każdą godzinę pracy proponuję zrobić 5-10 minut przerwy, podczas której chwilę się przejdziesz lub zrobisz ćwiczenia rozciągające. Przekonasz się, że po pracy nadal będziesz mieć energię.
- Zamień bliskich w swoich trenerów – gdy starasz się zmienić sylwetkę, poinformuj o tym bliskich. Nie muszą brać w tym udziału, ale poproś ich o pomoc. Dzieci uwielbiają zrzędzić, więc mogą być świetnym przypomnieniem do wykonania treningu.
Jak widzisz, wprowadzenie tych kilkunastu zmian w Twoim środowisku wcale nie będzie bardzo trudne, a już może spowodować, że o wiele łatwiej będzie Ci zmieniać sylwetkę i to często nawet bez wytężania siły woli.